Poleć znajomym

Ogórki małosolne

Jak zbierać punkty?

Autor: (3504 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Zapachy kuchni

Ja hołduję zasadzie, że najlepsze są ogórki własnego wyrobu. Można obserwować jak zielone i surowe przeistaczają się w małosolne. Często też tak się zdarza, że mój spory słoik wystarcza zaledwie na 2-3 dni podjadania. Wiosną ogóreczki pasują prawie do wszystkiego, ale najbardziej do razowego chleba z masłem/smalcem i małą kiełbaską.

Składniki

 • 1 duży słój (mój ma ok. 2l) lub kamionkowy garnek
 • ok. 1,5 kg małych ogórków gruntowych
 • kawałek korzenia chrzanu i kilka liści chrzanowych
 • 4-5 dużych ząbków czosnku
 • wiązka kopru (najlepiej z kwiatostanem i łodygami) - im więcej tym lepiej
 • ok. 1,5 l przegotowanej wody
 • 2 łyżki soli
 • dla pasjonatów - kilka liści czarnej porzeczki lub nieduża gałązka cząbru

Sposób przygotowania

 1. Wszystkie składniki myjemy. 1/2 ogórków odcinamy końce (od ogonka). Te ogórki szybciej będą się kisić i dzięki temu już na drugi dzień można się delektować smakiem małosolnych ogórków.

 2. Na dnie słoja układamy połowę chrzanu i liści porzeczki oraz 1/3 kopru i czosnku. Układamy ciasno ogórki (te bez obciętych końców). Na wierzch kładziemy pozostały chrzan i porzeczkę (lub dajemy gałązkę cząbru) i 1/3 chrzanu i czosnku. Ponownie układamy ogórki (tym razem z odciętymi końcami). Na koniec układamy pozostały czosnek i koper.

 3. Wodę gotujemy i rozpuszczamy sól. Można poczekać, aż woda ostygnie i zalać nią ogórki. Jednak, jeżeli nie możemy się doczekać i chcemy aby już następnego dnia można było pierwsze ogóreczki chrupać to czekamy tylko tyle aby woda przestała być wrząca ale wciąż była gorąca. Taką wodą zlewamy ogórki w słoju i pozostawiamy w zacisznym miejscu. Polecam!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.