Knedle ze śliwkami
No nie mogłam się powstrzymać! Są takie potrawy, na które po prostu przychodzi czas o określonej porze roku. Koniecznie trzeba je wówczas zrobić. Do takich należą np. ciasto drożdżowe z truskawkami, pierogi z jagodami i oczywiście knedle ze śliwkami. Zapraszam więc wszystkich na takie małe knedelki - w środku takie małe śliweczki - mniejsze od węgierek. No można też zrobić takie większe, ale wtedy wyjdzie ich mniej. Fajne jest też to, że nie trzeba się jakoś do takich knedli szykować. Ot, wystarczy obrać za dużo ziemniaków na obiad, zdobyć trochę świeżych śliwek (mogą być też mrożone) i już można się knedlować na całego!
60 min
30 min
Składniki
- Składniki (na ok. 33 małe knedelki):
- * ok. 800 g ugotowanych i zmielonych ziemniaków
- * 1,5 szklanki mąki + trochę do podsypania
- * 1 jajko
- * małe śliwki (ok. 33 szt.)
- * cukier
- * sól
- -
- Dodatki:
- * śmietanka
- * cukier waniliowy
- * cukier
- * cynamon
Sposób przygotowania
Z ziemniaków, mąki i jajka mieszamy i zagniatamy dość luźne ciasto. Gdyby się jednak zbyt kleiło do rąk to możemy dodać trochę więcej mąki.
Śliwki przecinamy bo połowy, wzdłuż pestki i wyjmujemy ją. Powstaje jakby "muszelka" małża, do której wsypujemy trochę cukru (ile się w środku zmieści).
Ciasto formujemy w grube wałki i odcinamy po ok. 2cm kawałki. Tworzymy kulki i rozpłaszczamy ręką. Wkładamy w środek śliwkę, "zamykamy" ją w cieście i formujemy knedle. Żeby się nie kleiły do rąk posypujemy mąką. Układamy surowe knedle na oprószonej mąką stolnicy/desce.
W dość dużym garnku gotujemy osoloną wodę (tak samo jak np. do pierogów) i do gotującej się wody wkładamy po ok. 10-11 knedli. Jeżeli zauważymy, że knedle przyklejają się do dna to można delikatnie je przesunąć łyżką, ale trzeba uważać żeby się nie rozpadły. Wszystko powtarzamy 3 razy - na jedną turę mieści się w garnku ok. 10-11 knedli (po ugotowaniu każdej partii knedli dolewamy wody do garnka i dosalamy).
Po ok. 6 min. od momentu zagotowania wyjmujemy knedle na talerze. Polewamy śmietanką zmieszaną z cukrem waniliowy i dodatkowo dosłodzonym do smaku. Na koniec posypujemy cynamonem.
Znam też takich, którzy zostawiają trochę knedli na następny dzień. Do odsmażenia na masełku i posypania cukrem. Takie też są pyszne!
Smacznego!
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Twarogowe knedle ze śliwkami
-
Muffiny ze śliwką - Siemie lniane ze śliwką
-
Sałatka ze śliwkami i brzoskwiniami
-
Łopatka wieprzowa ze śliwkami i orzeszkami ziemnymi
-
Czekoladowy piernik ze śliwkami w rumie
-
Ciasto orzechowe ze śliwkami
-
Schab ze śliwkami.
-
Muffinki drożdżowe ze śliwkami
-
Gulasz z jelenia ze śliwkami i orzeszkami
-
Muffinki ze śliwkami i białą czekoladą
-
Naleśniki Colette ze śliwkami i rumem
-
Ciasto ze śliwkami i ajerkoniakiem
Doskonałe proporcje składników. Ciasto mięciutkie i bardzo smaczne.
Bardzo się cieszę, że smakowało! Zjedzenie knedli chociaż 1 raz w roku ... no to jakby obowiązek
Zaloguj się aby dodać recenzję